Jak się u nas mieszka
DPS jest przede wszystkim Domem
Z tego względu warto dowiedzieć się, jak wygląda nasza przestrzeń i co oferujemy naszym Mieszkańcom.
Przed przyjęciem do Domu, jego pracownicy przeprowadzają rozmowę w miejscu zamieszkania osoby kierowanej do nas. Informujemy o najważniejszych sprawach związanych z pobytem w naszej placówce, ustalamy aktualną sytuację, która stanowi podstawę indywidualnego planu wsparcia po przyjęciu tej osoby do Domu.
Osoba ubiegająca się o pobyt w DPS lub jego przedstawiciel ustawowy informowany jest pisemnie przez dyrektora Domu o terminie przyjęcia do placówki.
Do dyspozycji mieszkańców Dom oferuje 42 pokoje 1,2,3 i 4 osobowe z łazienkami. Każdy pokój jest wyposażony w łóżko dostosowane do potrzeb zdrowotnych, szafę, stolik i telewizor. System przyzywowy w pokojach zapewnia natychmiastową pomoc personelu.
Mając na celu stworzenie optymalnych warunków dla codziennego życia i dobrostanu naszych podopiecznych, poświęcamy szczególną uwagę doborowi wspólnego zamieszkania Mieszkańców w poszczególnych pokojach. Proces ten nie jest przypadkowy, lecz dokładnie przemyślany i skonsultowany, aby zapewnić domownikom jak największe zadowolenie i komfort.
Mieszkańcy – jak w każdym domu, mają możliwość goszczenia swoich bliskich. W celu umożliwienia przyjazdu krewnych z daleka, Dom zaprasza do korzystania z pokoju gościnnego.
Ponieważ nie wszyscy Mieszkańcy Domu są w stanie go opuszczać, tworzymy miejsca spotkań i terapii na jego terenie.
Sala terapii zajęciowej pozwala na pracę indywidualną oraz grupową z Mieszkańcami. Stanowi zarówno miejsce spotkań, jak i pracy nad projektami realizowanymi przy wsparciu terapeutów- rysunkiem, malarstwem, lepieniem z gliny, korzystaniem z gier oraz podejmowaniem codziennych aktywności terapeutycznych.
Nasz dom z dużym ogrodem jest dla wielu spełnieniem marzeń. Piękny i pełen harmonii, z oczkiem wodnym i elementami małej architektury jest miejscem wypoczynku, spotkań, spacerów i zajęć rehabilitacyjnych dla Mieszkańców. W okresie letnim stanowi też stałe miejsce imprez takich jak urodziny, festyny i inne spotkania.
Dom szanuje potrzeby religijne zgodne z wyznaniem Mieszkańców.
Placówka wyposażona jest w kaplicę dla osób wyznania rzymsko-katolickiego, w której co niedzielę odbywa się msza święta.
Wygląd naszego domu ubogaca pokaźna biblioteka, przyciągające wzrok akwarium z rybami z jeziora Malawi oraz prace Mieszkańców zdobiące ściany.
Przestrzenie Wspólne:
Przestronne korytarze z fotelami i kanapami sprzyjają spotkaniom mieszkańców Domu. Stołówka pełni funkcję nie tylko miejsca spożywania posiłków. Przytulna jadalnia w chwilę może ulec transformacji, by wspólnie ze świetlicą tworzyć przestrzeń do organizacji obszernych spotkań. Dwie windy ułatwiają komunikację między piętrami.
Samodzielność i Niezależność:
Dwie kuchnie oddziałowe na każdym piętrze umożliwiają samodzielne przygotowywanie posiłków. W duchu wspierania idei samodzielności i niezależności dostosowujemy naszą ofertę.
Miejsca Terapeutyczne: Sala terapii zajęciowej stanowi miejsce spotkań i pracy nad projektami z terapeutami. Mieszkańcy korzystają również z przytulnej kawiarni, świetlicy, biblioteki, pokoju dziennego, a dla miłośników muzyki mamy dwa pianina.