Co to jest wolontariat:
Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.
Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności.
Wolontariuszem w Domu Pomocy Społecznej w Gdyni może zostać każdy, kto ma chęci i czas, by zaangażować się w działalność na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych naszego Domu. Każdy musi jednak znaleźć dla siebie właściwe zajęcie, które da mu prawdziwą satysfakcję. Wolontariat nie może wiązać się z przymusem i niechęcią, wtedy traci swój sens. Istnieje wiele możliwości takiego zaangażowania.
Formy współpracy z wolontariuszami:
- Wolontariat spacerowy – towarzyszenie mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w codziennych spacerach
- Wolontariat związany z pracą w grupie – pomoc przy zajęciach organizowanych dla seniorów w Domu Pomocy Społecznej
- Wolontariat indywidualny – dotrzymywanie towarzystwa osobom starszym, pomoc w załatwianiu drobnych spraw, pomoc w czytaniu i pisaniu osobom starszym, organizacja czasu wolnego
- Wolontariat gospodarczy m.in. drobne naprawy, malowanie, sprzątanie
- Wolontariat akcyjny m.in. udział w festynach, festiwalach
Największą jest potrzeba obecności drugiego człowieka. Kogoś, kto bez pośpiechu posiedzi obok i porozmawia o sprawach ważnych i błahych, z kim można wyjść na spacer, przeczytać gazetę lub książkę, pograć w karty czy inną grę albo wspólnie obejrzeć coś ciekawego w telewizji. Z kim można po prostu spędzić wspólnie czas. Wolontariusze mogą również pomagać podczas zajęć organizowanych dla podopiecznych Domu, np. w terapii zajęciowej.
Zakres tej pomocy może być różny. Szczegółowe formy pomocy i zaangażowania wolontariuszy są ustalane z koordynatorem wolontariatu, zależą od potrzeb naszych mieszkańców.